fbpx

Formacja harmoniczna motyla jak wygląda?

 

 

Jednym z bardziej dynamicznych układów jakim znam jest układ motyla.
Jest mocnym ruchem ruchem na rynku poprzedzający trend rynkowy. Najczęściej spotykanym na tak zwanych wydarzeniach. Taki ruch cenowy potrafił mieć większy zasięg  niż ostatnie dni czy nawet tygodnie…
szybko się wypełnia oraz niekiedy nadaje zmiany trendu

 

Poniżej przykładowy układ wypełniony na parze walutowej Eur/Usd

 

 

motyl na wzrosty

 

 

motyl na spadki

 

 

Celowo w grafice powyżej zamieściłem przykład kiedy układ formacji harmonicznej w tym przypadku motyla, wiąże się z pułapkami na rynku. Szybki nawrót fali wzrostowej tylko na chwile był zachwiany układem motyla dając niewielka ilość pipsów.

 

 

Układ motyla na wzrosty

 

 

foramacja hatoniczna motyla

 

 

Układ na wzrosty wyznaczamy od tzw”dołka” do lokalnego szczytu na interwale D1 H4 czy m3  na każdym działa. Kluczowym momentem jest odbicie na poziomie 0.786 okres wybicia czasem potrafi nawet dojść do 1:1 czyli od naszego początku wyznaczania… jeśli wybije pkt startowy prawdopodobnie ten układ się nie wypełni. Szczyt pkt C jest trudny do określenia, indykatory mogą nas naprowadzić na ten moment kiedy przymierzamy się na skalping i łapanie ostrych noży na sell. Pkt D przy poziomie 1.272 zwykle charakteryzuje się szybkim odbiciem do poziomu 1.0 lub konsolidacja nim zmieni kierunek.

 

 

Formacja motyla na spadki

 

 

motyl na spadki

 

Formacja harmoniczna motyla jest niemal odwrotnością tej na wzrosty z tym , że zwykle jest mniej dynamiczna ze względu na duży ruch wzrostowy. Tak samo jak w opcji przeciwnej kluczowy jest poziom B 0.786 Fibo  tu dynamika na spadek zwykle jest większa nic odbicie po osiągnięciu pkt C. Realizacja pkt D jest odległa w czasie ale to nie jest regułą, wspominane wcześniej wydarzenia są niczym paliwo rakietowe dla dynamiki ruchu.
Tak czy inaczej obserwacja i stosowanie zasady w tradingu na rynku 80-90% czasu to czekanie na moment wejście w pozycje 
Dobra analiza pozwoli nam redukować pozycje stratne i trzymania się strategii pozwoli nam zachować konto na plus

 

 

Podsumowanie

 

Układy harmoniczne maja na celu nam podpowiedzieć jak zachowa się rynek zwykle ze skutecznością 80% co nie daje nam gwarancji że zawsze będą dla nas przynosić tylko pozycje na zarobek.
Zobacz tez inne formacje harmoniczne

Formacja Harmoniczna Gartleya

Formacja Harmoniczna Leonardo

Formacja Harmoniczna Craba

 

Automatyczne harmoniczne scanery

 

Poniżej narzędzie jakie osobiście stosuje podczas sesji scalpingu, jest dobrym udogodnieniem podczas wyczekiwania dobrego momentu na zawarcie transakcji. Baza układów jest duża i dynamiczna a co najważniejsze automatycznie się rysuje.

 

 

 

Płatnym scannerem jest tez Harmonic Scanner gdzie wykresy są podawana dla wielu brokerów można stosować na przeglądarce jak i mt4